Szparagi to definitywnie król wśród warzyw. Czy zastanawialiście się natomiast jakie właściwości kryją się pod tą dostojną postacią? Spieszymy z informacją.
Właściwości
Wartość odżywcza szparagów jest zależna od spożywanej części. Dzielą się one na: główkę, miękkie łodygi i zdrewniałe łodygi. Dwie pierwsze zawierają więcej białka, natomiast zdrewniała część zawiera więcej błonnika.
Szparagi są znane z posiadania dużej ilości wapnia, potasu, magnezu oraz selenu. Zawierają również dużo kwasu foliowego. Szparagi są również dobry źródłem witaminy K, która kontroluje m.in. mineralizację kości oraz funkcjonowanie nauczyć krwionośnych. Dodatkowo poprzez posiadanie dużych ilości błonnika z łatwością uzupełniają zapotrzebowanie organizmu na błonnik. Wystarczy tylko do swojej diety wdrożyć szparagi.
Szparagi vs. nowotwory
Okazało się, że ekstrakty ze szparagów wykazują działania przeciw nowotworowe. Szparagi hamują syntezę DNA wobec takich komórek rakowych jak: rak prostaty, rak piersi, rak okrężnicy, czy rak trzustki. Okazało się, że zmniejszają ruchliwość komórek raka piersi, co przeciwdziała przerzutom.
Inne interesujące właściwości szparagów
Szparagi są pomocne również na redukowanie bezsenności. Skracają one czas snu potrzebny do wyspania się. Dodatkowo mogą pomóc odżyć po nieprzespanej, upojnej nocy, ponieważ ich wartości odżywcze są idealne na kaca! Mogą również zapobiegać infekcjom układu moczowego, a oprócz tego są naturalnym afrodyzjakiem – zawdzięczają to obecnością witamin z grupy B oraz witaminy E.
Jak przyrządzać szparagi?
Można je przyrządzać na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest gotowanie szparagów w osolonej wodzie. Natomiast nadają się one również do szybkiego obrobienia na patelni! Przygotowanie ich do obróbki termicznej jest zależne od rodzaju. Najłatwiejsze do przyrządzenia są szparagi zielone – nie wymagają obierania – wystarczy tylko je połamać! Szparagi same łamią się w odpowiednim miejscu – w ten sposób otrzymujemy część zdatną do spożycia oraz zdrewniałe łodygi, które można wykorzystać m.in. do wywaru warzywnego. Następnie szparagi myjemy i wybieramy preferowany rodzaj obróbki termicznej. Najszybszy jest ten z wykorzystaniem patelni – kładziemy je na rozgrzanej łyżce oleju. Gotowe!