Soja

Soja

Soja znalazła zastosowanie w kuchni i często występuje jako zamiennik białka roślinnego. Dodatkowo wykorzystywana jest również w lecznictwie! To wszystko za sprawą jej zdrowotnych właściwości.

Właściwości

Soja jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka. Dodatkowo zawiera również zdrowe kwasy tłuszczowe oraz fitoestrogeny, które mogą łagodzić m.in. objawy menopauzy. Również mogą się one przyczyniać do obniżenia cholesterolu oraz do zapobiegania niektórym nowotworom. Niestety jednak soja może powodować działania niepożądane, więc nie każda osoba może sobie pozwolić na włączenie jej do diety.

Soja – skutki uboczne

Soja oprócz wielu składników o dużej wartości odżywczej, zawiera również te, które nazywane są mianem antyodżywczych. Produkty sojowe mogą wywoływać alergię np. u małych dzieci, ale również u alergików. Dodatkowo może doprowadzać do wzdęć – natomiast odpowiednia obróbka termiczna niweluje ten problem prawie do zera.

Soja w kuchni

Do najpopularniejszych produktów sojowych należą m.in.: tofu, sos sojowy, mąka sojowa, mleko sojowe, pasta miso etc. Dodatkowo część producentów tzw. wege zamienników, wykorzystuje soję jako źródło białka. Według niektórych naukowców 50g ziarn soi odpowiada 150g wołowiny. Niebywałe! Soja znajduje się również w innych produktach jako „zapychacz” – czyli wszędzie tam, gdzie dany producent chce nas troszkę oszukać i zapełnić skład swojego produktu.

Sposób na tofu

Z racji, że soja wykorzystywana jest do produkcji tofu, to chcieliśmy wam przedstawić sposób na jego przyrządzenie. Do miseczki wlewamy trzy łyżki sosu sojowego, następnie łyżkę jakiegoś słodzika (np. brązowego cukru) – jeśli ktoś woli bardziej karmelową zalewę może dodać dwie łyżki zamiast jednej. Następnie wsypujemy łyżkę ostrej papryki wędzonej i zalewamy to wrzącą wodą dokładnie mieszając tak, aby wszystkie składniki się odpowiednio połączyły! Następnie na patelni z rozgrzanym olejem kładziemy pokrojone w plasterki tofu. Gdy trochę się zarumieni wlewamy pół porcji naszej zalewy. Pilnujemy, aby tofu, jak i przyprawy się nie przypaliły. Po jakiejś chwili dodajemy resztę zalewy i smażymy, aż do zagęszczenia. Tofu możemy podać na ryżu.

 Soja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *